Nie da się ukryć, że pogoda nas nie rozpieszcza i coraz więcej dni tego lata zapowiada się niezwykle upalnie. Temperatury już teraz niejednokrotnie przekraczają 30 stopni Celsjusza, co sprawia, że w naszych domach i mieszkaniach coraz trudniej jest wytrzymać z gorąca i dlatego warto rozważyć montaż klimatyzacji.
Dlaczego w swoim domu lub mieszkaniu warto zamontować klimatyzator?
Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy zdecydować się na zamontowanie w pomieszczeniach wydajnego systemu klimatyzacyjnego albo postawienie w nich chociaż niewielkiego, ale efektywnego klimatyzatora przenośnego.
Urządzenie tego typu pozwoli szybko obniżyć temperaturę panującą we wnętrzach do bezpiecznych dla zdrowia 18 – 22 stopni. Możliwa będzie jednocześnie regulacja poziomu wilgotności, który w czasie upałów nie powinien przekraczać maksymalnie 40 – 50 procent.
Takie działanie pozwoli uniknąć wielu przykrych dolegliwości związanych z wysoką temperaturą, przede wszystkim problemów z sercem i układem krążenia oraz układem oddechowym. W domu zapanuje tzw. komfort termiczny, pozwalający skutecznie wypocząć i wstać rano pełnym energii do działania nawet w upalną pogodę.
Zobacz także: Montaż klimatyzacji w Radomiu
Na co zwrócić uwagę przed zamontowaniem klimatyzacji w domu?
Skoro klimatyzacja powoli staje się standardowym wyposażeniem wielu domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku, warto dowiedzieć się nieco więcej o jej podstawowych rodzajach i zasadach pozwalających prawidłowo dobrać ją do swoich potrzeb. Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu, należy wcześniej wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, mających bezpośredni wpływ na jej późniejszą eksploatację:
- dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb, odpowiedzenie sobie na pytanie, czy potrzebujemy typowego klimatyzatora ściennego, czy też w zupełności nam wystarczy urządzenie przenośne;
wybór urządzenia mogącego zamiennie chłodzić lub ogrzewać wnętrze, a ta druga opcja umożliwia dogrzewanie pomieszczeń w miesiącach zimowych; - klasa energetyczna klimatyzatora, warto wybrać nie tylko model o wysokiej efektywności, lecz jednocześnie energooszczędny, o niskim zużyciu energii elektrycznej;
- moc klimatyzatora, którą bezwzględnie należy dopasować do powierzchni Twojego domu lub mieszkania i przyjmuje się, że do chłodzenia każdych 10 m2 potrzeba 1 kW mocy, czyli w przypadku mieszkania o powierzchni 40 m2 będzie nam potrzebny klimatyzator o mocy 4 kW;
- współczynnik wydajności grzewczej (COP) i współczynnik wydajności chłodniczej (EER), im są one wyższe, tym zwiększa się efektywność urządzenia;
- dodatkowe funkcje podnoszące komfort użytkowania, np. automatyczne czyszczenie, filtry antyalergiczne, tryb turbo i tryb cichej pracy, jonizacja powietrza, sterowanie przepływem powietrza z pomocą pilota;
- efektowny design, tak, aby urządzenie nie szpeciło pomieszczenia, w którym zostanie podłączone.
Jaką klimatyzację wybrać do domu jednorodzinnego i do mieszkania?
Wiemy już, czym kierować się, wybierając klimatyzację do domu lub mieszkania. Ilość dostępnych na rynku modeli klimatyzatorów jest olbrzymia, dlatego należy również poznać trzy ich najczęściej stosowane rodzaje, takie jak:
Klimatyzator typu split
Klimatyzacja split cieszy się w pełni zasłużoną największą popularnością spośród wszystkich systemów klimatyzacji i nadaje się zarówno do domu jednorodzinnego, jak i do lokali mieszkalnych w blokach, chociaż z pewnymi ograniczeniami.
Klimatyzator tego typu składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, połączonych ze sobą rurami. Jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu, które chcemy z jej pomocą chłodzić lub grzać, a wszystkie elementy mogące powodować hałas, sprężarka czy wentylator, są zamontowane w jednostce zewnętrznej.
Podstawową wadą takiego rozwiązania była dotychczas możliwość chłodzenia w upalne dni tylko jednego pomieszczenia, dlatego wprowadzono funkcjonalne klimatyzatory typu multi-split. Umożliwiają one podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednego urządzenia na zewnątrz budynku i jednoczesne chłodzenie wielu pomieszczeń w mieszkaniu lub w domu.
Pewien problem, w przypadku mieszkania w bloku, może również stwarzać uzyskanie zgody od zarządcy budynku, spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, na zamontowanie urządzenia na ścianie zewnętrznej lub balkonie.
Klimatyzatory typu monoblok
W tej odmianie klimatyzatora wszystkie elementy odpowiadające za pracę urządzenia zostały umieszczone w jednej kompaktowej obudowie montowanej wewnątrz pomieszczenia. Są to popularne modele klimatyzacji montowanej na ścianach, jakie widzimy np. w sklepach czy budynkach użyteczności publicznej, nadające się też do naszych domów i mieszkań.
Skoro nie ma tu jednostki zewnętrznej, to zachodzi konieczność wyprowadzenia na zewnątrz, przez okno lub otwór wentylacyjny, rury wylotowej. Za wadę można również uznać wysoki poziom generowanego hałasu wynikający z montażu skraplacza i parownika w jednej obudowie, zaletą są z kolei niewielkie rozmiary i gotowość do pracy zaraz po podłączeniu.
Klimatyzatory przenośne
Będące optymalną klimatyzacją do mieszkania w sytuacji, gdy niemożliwa jest instalacja urządzenia typu split na ścianie zewnętrznej bloku czy wieżowca. Przenośny klimatyzator do mieszkania praktycznie nie odbiega funkcjonalnością od swoich stacjonarnych odpowiedników, skutecznie obniżając temperaturę w lecie, a dzięki funkcji grzania także podnosząc w zimie.
Zastosowanie znajdują przede wszystkim dwa rodzaje klimatyzatorów przenośnych, konstrukcje typu monoblok oraz wielofunkcyjne modele spot cooler, które zdecydowanie warto sprawdzić i przetestować. Można je ustawić na balkonie, a chłodne powietrze doprowadzić długą rurą poprowadzoną do wewnątrz pomieszczenia.
Podkreślaną przez ekspertów zaletą klimatyzacji przenośnej jest niższa cena zakupu, niższe zużycie prądu, mobilność i natychmiastowa gotowość do pracy. Za wady można z kolei uznać stosunkowo głośną pracę, mniejszą wydajność i konieczność wyprowadzenia rur przez balkon lub okno mieszkania.