Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii w naszym kraju powstaje wiele mitów. Przede wszystkim, mowa tu głównie o pożarach budynków, na których została zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Według statystyk Straży Pożarnej, w całej Polsce w 2019 roku zostało zgłoszonych więcej niż 153 000 pożarów. Natomiast tylko nieznaczny procent tej liczby to pożary wywołane zwarciem w instalacji fotowoltaicznej. Podobna sytuacja występuje w całej Europie. Mimo, że odsetek pożarów instalacji nie jest duży, to jednak one występują i są poważnym problemem. Co je powoduje? Spójrzmy na wykres przedstawiający przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznych:
Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl Nieco ponad 56% pożarów instalacji wywołane jest przez czynniki zewnętrzne, na które nie możemy mieć wpływu. Należą do nich przede wszystkim burze i wyładowania atmosferyczne. Na drugim miejscu mamy błędy w montażu, następnie awarię urządzeń. Są tzw. Błędy ludzkie, na które mamy wpływ i możemy je dość łatwo wyeliminować i zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru.
Analizując problem występowania pożarów instalacji fotowoltaicznych, możemy wyodrębnić pięć głównych powodów, które mają na nie kluczowy wpływ:
1. Błędy w projekcie instalacji, czyli np. Źle dobrane złączki czy okablowanie,
2. Niedociągnięcia montażowe, np. Źle podłączone wtyczki, kable i szybkozłączki lub produkty złej jakości,
3. Brak doświadczenia i szkoleń monterów fotowoltaiki
4. Awarie elementów instalacji, czyli falownika lub przegrzewanie się paneli
5. Brak przeprowadzania regularnego serwisu i okresowych pomiarów instalacji.
Istnieje kilka możliwości zapobiegania wybuchów pożarów instalacji fotowoltaicznych. Jeden z nich to zrezygnowanie z samodzielnego montażu instalacji oraz zlecenie profesjonalnej firmie z doświadczeniem i uprawnieniami. Należy dokładnie weryfikować projekt instalacji, oraz przeprowadzać okresowe przeglądy. Warto również ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną.
Pożary instalacji fotowoltaicznych to jedynie mały odsetek wszystkich pożarów. Jeśli wybierzesz profesjonalną firmę oraz zwrócisz uwagę na wymienione przez nas powyższe wskazówki, wówczas ryzyko ograniczysz do minimum, a cała instalacja będzie bezpiecznym elementem na Twoim budynku.
Źródło:
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/105947/fotowoltaika-a-pozary-jak-to-naprawde-wyglada