Dotacje na instalacje fotowoltaiczne

Odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaika w ostatnim czasie uzyskały bardzo szeroką akceptację państwową w zakresie dofinansowania instalacji.

W przypadku osób fizycznych występują dwa źródła dofinansowania:

Program „Mój Prąd„

Pozwala odliczyć każdej osobie fizycznej, która zainstalowała fotowoltaikę kwotę do 5000 zł. Kwota ta po złożeniu wniosku wraz ze stosownymi dokumentami dodatkowymi jest wpłacona na rachunek bankowy osoby, która sfinansowała montaż instalacji PV.
Nasza Firma po wykonaniu instalacji przygotowuje odpowiednią dokumentację dla klienta i umożliwia tym samym uzyskanie dotacji „Mój Prąd” w postaci przelewu na konto Klienta.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać dotację?

N

Po pierwsze montaż instalacji fotowoltaicznej o wielkości od 2kW do 10 kW

N

Po drugie opłacona faktura VAT w wysokości minimum 10 000 zł za wykonanie instalacji

UWAGA! Aby skorzystać z programu „Mój Prąd” wykonana instalacja nie musi kosztować, aż 10 tys. Gdy kosztuje mniej klient dostaje 50% kosztów kwalifikowanych.

dotacje na fotowoltaike radom
dotacje na fotowoltaike radom

„Ulga Termomodernizacyjna”

Dzięki Uldze Termomodernizacyjnej, której Klient może wprowadzić w koszty uzyskania przychodu do rozliczenia rocznego PIT koszt instalacji fotowoltaicznej pomniejszonej o dotację z tytułu programu „Mój Prąd” czyli o kwotę jaką odliczył do 5000 zł.
Przykładowo: jeżeli zapłacicie za instalację 20 000 zł brutto i uzyskacie dotację w wysokości 5000 zł z programu „Mój Prąd” to wtedy do kosztów uzyskania przychodu możecie zaliczyć – wprowadzić kwotę 15 000 zł i odliczyć ją od podatku jaki płacicie do fiskusa. Maksymalna kwota instalacji do odliczenia nie może przekraczać kwoty 53 000 zł i może być odliczona maksymalnie do sześciu lat jeżeli oczywiście w jednym lub dwóch latach nie będziecie w stanie odliczyć tej instalacji od podatku. Trzeba pamiętać o tym, że bez względu na to czy klient zlecił wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu czy na gruncie koło domu to każda z tych instalacji będzie obciążona 8% podatkiem VAT (osoby fizyczne).

UWAGA! Skorzystać z dotacji mogą tylko właściciele lub współwłaściciele nieruchomości gdy instalacja fotowoltaiczna wykonana jest na budynku lub na ich posesji.

W przypadku przedsiębiorców występują uwarunkowania podatkowe:

Firmy odliczyć mogą koszt instalacji fotowoltaicznej w  zakresie amortyzacyjnym oraz pełną kwotę podatku VAT, który w przypadku firm wynosi 23%.
Kwestia odliczenia i interpretacji przepisów podatkowych to zdecydowanie sprawa księgowego jednakże podajemy możliwości w jaki sposób instalacja może być wprowadzona w koszty przedsiębiorstwa:

N

instalacja fotowoltaiczna może być zamortyzowana jednorazowo w 100% jeżeli, biorca należy do grupy mikro lub małych przedsiębiorstw i nie wykorzystał limitu pomocy de minimis wynoszących go 50 000 €,

N

są interpretacje podatkowe, które mówią, że instalacja fotowoltaiczna zalicza się do rodzaju 669 Klasyfikacji Środków Trwałych czyli „pozostałe urządzenia nie przemysłowe” i wtedy stawka amortyzacyjna wynosi 10%,

N

są interpretacje podatkowe, które mówią że instalacja fotowoltaiczna zalicza się do rodzaju 348 Klasyfikacji Środków Trwałych czyli „pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze” i wtedy stawka amortyzacyjna wynosi 7%.

dotacje na fotowoltaike radom

UWAGA! Podajemy tylko interpretacje podatkowe natomiast ostateczną decyzję dotyczącą klasyfikacji kosztowej instalacji fotowoltaicznej każdy przedsiębiorca podejmuje na własną odpowiedzialność.

Wybierając naszą firmę macie pewność kompleksowej i rzetelnej obsługi, a przede wszystkim profesjonalnie wykonanej instalacji fotowoltaicznej skrojonej idealnie pod Wasze potrzeby