Zasada działania pompy ciepła
Opisujemy ją w sposób prosty, może nawet rażąco prosty dla fachowca od pomp ciepła. Działanie pompy ciepła (w dużym uproszczeniu) to stworzenie obiegu gazu freonowego, który to gaz odbiera z otoczenia energię i oddaje tą energię dla naszych potrzeb. Możemy PC (pompę ciepła) porównać do pompki rowerowej, Jeśli długo pompujemy koło ręczną pompką rowerową to robi się ona ciepła, a nawet gorąca między innymi dlatego, że sprężamy w niej powietrze.
Analogicznie sercem pompy ciepła jest sprężarka która spręża gaz w instalacji PC powodując jego wzrost temperatury i możemy to ciepło oddać do naszego domu w formie gorących kaloryferów, ciepłej podłogi lub podgrzanej wody do mycia.
W zakres wykonania instalacji pompy ciepła w zależności od projektu i potrzeb Klienta mogą wchodzić: bufor na wodę co centralnego ogrzewania, zbiornik na ciepłą wodę użytkową, pompy do wymuszenia obiegu wody lub grupy pompowe, zbiorniki wyrównawcze zabezpieczające układ przed uszkodzeniem przy wzroście ciśnienia, zawory termostatyczne itd.
Pompy dzielimy na pompy typu Split i Monoblok. Trwa odwieczny spór fachowców i Klientów na temat wyższości jednych nad drugimi. My stawiamy sprawę jasno każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Natomiast fachowo dobrana, zaprojektowana i zamontowana pompa bez względu czy będzie to Split czy Monoblok będzie działała wiele lat nawet powyżej 20 lat.
Jak ocenić pompę ciepła. Podstawowym parametrem jest współczynnik efektywności COP (ilość energii dostarczonej do ogrzewania do ilości energii elektrycznej zużytej) lub SCOP (ilość energii dostarczonej do ogrzewania do ilości energii elektrycznej zużytej w określonym czasie). COP powie nam ile zużyjemy energii. Dla przykładu jeśli nasza pompa ciepła 3 kW i odda 12 kW to wtedy COP wynosi 4,5 ponieważ 12-3=9/2=4,5, czyli z każdego pobranego z sieci 1 kW otrzymamy 4,5 kW. Jeśli będziemy porównywali COP w różnych pompach zwróćmy uwagę by w porównaniach była ta sama temperatura zewnętrza w jakiej badamy pompę (np.: 2 stopnie C) i by była ta sama temperatura ogrzanej cieci dla nas czyli np.: 35 stopni C jakie jest potrzebne do ogrzewania podłogowego lub 55 stopni na kaloryfery.