Instalacje fotowoltaiczne do produkcji prądu z energii słonecznej z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wiele osób, które chciałyby skorzystać z licznych zalet, jakie niesie ze sobą montaż paneli PV wraz z osprzętem w domu lub firmie, nadal się waha, zadając liczne pytania, które zebraliśmy w jedną całość i chętnie udzielimy na nie wyczerpujących odpowiedzi.
1. Co to jest fotowoltaika?
Jest to podstawowe pytanie zadawane naszym specjalistom, a odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Przez pojęcie fotowoltaiki rozumiemy technologię służącą do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego.
2. W jaki sposób działają panele słoneczne?
Skomponowana z wysokiej jakości elementów instalacja słoneczna działa w oparciu o wymienione wyżej zjawisko fotowoltaiczne. Panele słoneczne zbudowane są z półprzewodników, gdy pada na nie światło słoneczne, to jest absorbowane, a pomiędzy dwoma przeciwnie naładowanymi płytkami panelu powstaje prąd elektryczny. Jest to prąd stały, który trzeba zamienić na zmienny, taki, jakim zasilamy urządzenia domowe lub przemysłowe, o napięciu 230 V, a używa się do tego urządzenia nazywanego falownikiem lub inwerterem.
3. Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu ściśle współpracujących ze sobą elementów, razem zapewniających bezawaryjną pracę i wysoką wydajność instalacji. Najważniejszą częścią są oczywiście panele słoneczne i używa się przede wszystkim z paneli monokrystalicznych, o wysokiej sprawności powodowanej przez uporządkowaną strukturę wewnętrzną, zapewniających produkcję największej ilości prądu;
Oprócz modułów PV w skład instalacji wchodzi również wspomniany inwerter, niezbędne okablowanie oraz elementy zabezpieczające instalację przed przepięciami. Często używa się też magazynów energii, pojemnych akumulatorów, a w przypadku sprzedaży nadwyżek prądu potrzebny będzie licznik dwukierunkowy.
4. Co uwzględnić wybierając instalację do swojego domu?
Wybór odpowiedniej fotowoltaiki nie jest prosty i lepiej skorzystać z pomocy ekspertów z firmy specjalizującej się w sprzedaży i montażu tego typu urządzeń. Biorą oni pod uwagę różne czynniki wpływające na pracę całego systemu, przede wszystkim takie jak:
- średnie roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną;
- ewentualne zmiany takiego zapotrzebowania w kolejnych latach;
- rodzaj urządzeń, np. sprzętu RTV i AGD, jaki będzie zasilany z pomocą paneli słonecznych;
- miejsce instalacji paneli, czy będą zasłonięte np. przez budynki, czy drzewa;
- rodzaj konstrukcji dachu, która musi utrzymać ciężar całej instalacji;
- dostęp do zamontowanych paneli, co decyduje o ich serwisowaniu i konserwacji.
5. Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?
Koszy instalacji słonecznej zależą między innymi od rodzaju paneli PV, jakie wybierzemy, różniących się od siebie jakością wykonania, czy wielkością. W skład łącznej ceny wchodzi również koszt niezbędnego osprzętu oraz wykonania prac montażowych.
Warto także zakupić odpowiednie ubezpieczenie instalacji, co pozwoli na zwrot kosztów jej ewentualnych napraw lub wymiany w przypadku zniszczenia np. przez niekorzystne warunki pogodowe. Aby tego uniknąć, należy regularnie przeprowadzać prace konserwacyjne, usuwając z paneli wszelkie zabrudzenia, kurz, piasek, zalegające liści czy śnieg.
6. W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Moc instalacji słonecznej jest zawsze indywidualnie dobierana pod kątem potrzeb przyszłych użytkowników, zarówno dla gospodarstwa domowego, jak i firmy Klienta. Konieczne jest więc przeprowadzenie audytu, a bierze się przy tym pod uwagę następujące czynniki:
- całoroczne zużycie prądu, a średnie w domu dla czteroosobowej rodziny może wynosić około 5000 kWh rocznie;
- łączną moc paneli oraz szacowaną moc w sezonie zimowym, kiedy przy mniejszym nasłonecznieniu wydajność produkcji prądu spada;
- rodzaj używanej instalacji PV.
7. Jakie formalności trzeba spełnić przed montażem fotowoltaiki?
Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej wymaga spełnienia kilku formalności, jednak nie dotyczy to tzw. mikroinstalacji, których moc nie przekracza 50 kW, co obejmuje większość gospodarstw domowych. Warto jednocześnie pamiętać, że mimo konieczności uzyskania zezwolenia, każdą instalację o mocy powyżej 6,5 kW trzeba zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej.
Dla instalacji o mocy większej niż 50 kW niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, co należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych. Niezależnie od mocy należy zgłosić ją do zakładu energetycznego, który dokona wymiany licznika i konieczne jest złożenie następujących dokumentów:
- druk zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji;
- kopia umowy z firmą dokonującą instalacji;
- dokument potwierdzający uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego osoby wykonującej prace montażowe;
- certyfikat, karta informacyjna i deklaracja zgodności inwertera;
- certyfikat i karta informacyjna paneli PV;
- rysunek ideowy instalacji fotowoltaicznej;
8. Czy panele fotowoltaiczne są wydajne w zimie?
Bardzo często zadawane pytanie dotyczy poziomu wydajności paneli w zimie, w warunkach mniejszego nasłonecznienia, opadów śniegu czy marznącego deszczu. Warto od razu zaznaczyć, że używane obecnie panele, przy ich właściwym montażu i regularnej konserwacji, bez problemu zniosą śnieg, grad i osadzający się na nich lód.
Co ciekawe. panele słoneczne, niezależnie od ich rodzaju i przy panujących na zewnątrz niskich temperaturach mogą pracować z wydajnością większą o kilka procent niż w innych porach roku. Niestety, trzeba też wziąć pod uwagę krótki dzień, czas pomiędzy wschodem i zachodem słońca, kiedy oświetla ono powierzchnię paneli, a w pochmurne dni produkcja prądu może się jednak zmniejszać.
9. Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?
Wybór miejsca instalacji paneli fotowoltaicznej nie może być przypadkowy, jeśli chcemy uzyskać ich pełną wydajność. Przede wszystkim nie powinno się ich montować w miejscach zacienionych, o ile jest to możliwe, należy skierować je na południe albo na linii wschód-zachód.
Instalacje fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachu budynku, mieszkalnego czy użytkowego, niebagatelne znaczenie ma również kąt nachylenia dachu i samych paneli słonecznych, dla kierunku południowego wynoszący 30-40 stopni, a dla lokalizacji wschód-zachód 15-25 stopni.
10. Jakie są zalety korzystania z fotowoltaiki?
Korzyści produkcji energii elektrycznej z pomocą paneli fotowoltaicznych nie da się zbagatelizować. Podkreślają to nie tylko zadowoleni użytkownicy, ale i eksperci w tej dziedzinie, wskazujący zwłaszcza na:
- częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu;
- niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej;
- korzystanie z darmowego, w pełni odnawialnego źródła energii (OZE);
- aktywny udział w ochronie środowiska naturalnego;
- różnego rodzaju dotacje i dopłaty do instalacji słonecznej;
- korzystanie z atrakcyjnych ulg i odpisów podatkowych;
- możliwość odprowadzania nadwyżek prądu do sieci energetycznej, np. w lecie, i jej ponownego odebrania w sezonie zimowym, gdy wydajność paneli zaczyna spadać;
- podwyższenie wartości nieruchomości, na której została zamontowana instalacja;
- praktycznie bezkosztowa eksploatacja, pod warunkiem, że instalacja będzie poddawana regularnym przeglądom technicznym i pracom konserwacyjnym;
- łatwa instalacja i podłączenie do domowej sieci elektrycznej, lecz lepiej zdać się w tej kwestii na fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.