Klimatyzator ścienny jako urządzenie domowe czy biurowe większości z nas kojarzy się z przyjemnym chłodem w upalne dni. Wszyscy wiemy jak przyjemnie jest wejść do klimatyzowanego pomieszczenia i odetchnąć z ulgą. To jest jak najbardziej słuszne skojarzenie bo głównym zadaniem klimatyzatora jest schładzanie nagrzanego powietrza w pomieszczeniach.
Ale czy tylko……
Nowoczesne klimatyzatory łączą w sobie dwie funkcję – po pierwsze właśnie schładzanie ale po drugie dogrzewania czy nawet ogrzewania mieszkań czy domów.
Klimatyzator to tak naprawdę pompa ciepła powietrze-powietrze, gdzie dzięki odwróceniu pracy układu chłodniczego możemy ogrzewać nasz dom czy biuro. Coraz częściej nasi klienci szukają właśnie takich rozwiązań. W tzw. okresie przejściowym (wiosna, jesień) klimatyzator jest bardzo dobrym rozwiązaniem na dogrzewanie za względnie nieduże pieniądze. Jest to nawet 5-krotnie tańszy sposób niż stosowanie np. tradycyjnych grzejników elektrycznych. Warto tutaj wspomnieć o współczynniku SCOP na który należy zwrócić uwagę przy wyborze jednostki. Ten współczynnik informuje o ilości wyprodukowanej energii cieplnej dostarczonej do budynku względem zużytej energii elektrycznej w określonym czasie. Jeżeli montaż klimatyzacji idzie w parze z własną elektrownią fotowoltaiczną to ogrzewanie mamy praktycznie za darmo.
W gospodarstwach domowych najczęściej montujemy klimatyzację z myślą o dogrzewaniu w salonach, sypialniach czy otwartych korytarzach. Po prostu zamiast włączać centralne ogrzewanie w domu aby osiągnąć komfortową temperaturę do mieszkania czy pracy możemy włączyć klimatyzator i w krótkim czasie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Ogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne i bardzo proste w obsłudze. Nie emituje żadnych spalin ani szkodliwych płynów. Jeżeli dodamy do tego jeszcze bogate wzornictwo urządzeń i możliwość sterowania urządzeniem z aplikacji mobilnej – to dojdziemy do wniosku, że to rozwiązaniu bardzo praktyczne i ekonomiczne.
Wspominałem o okresie przejściowym ale często klienci zadają pytanie o użytkowaniu klimatyzacji w okresie zimowym i ogrzewaniu przy niskich temperaturach na zewnątrz. Na pewno warto o tym pomyśleć już przy wyborze właściwego urządzenia. Urządzenia dedykowane do pracy całorocznej są trochę droższe ale za to wyposażone w dodatkowe elementy.
Tak jest na przykład w klimatyzatorach do pracy całorocznej marki Rotenso, które dodatkowo posiadają:
grzałkę tacy ociekowej – mającą na celu zapobieganie zamarznięciu skroplin na tacy ociekowej jednostki zewnętrznej, a co za tym idzie ewentualnym uszkodzeniom wentylatora i wymiennika
grzałkę karteru sprężarki – która odpowiada za wygrzewanie oleju kompresora dla sprawnego i płynnego uruchomienia sprężarki
W kartach katalogowych producenci podają zakresy temperatur w jakich pracują ich urządzenia. Poniżej porównanie kilku modeli:
Rotenso Ukura bez pakietu zimowego – minimalna temperatura pracy przy funkcji grzania to -20 stopni Celsjusza na zewnątrz
Rotenso Imoto z pakietem zimowym – minimalna temperatura pracy przy funkcji grzania to -22 stopni Celsjusza na zewnątrz
Haier Flexis Plus – minimalna temperatura pracy przy funkcji grzania to -20 stopni Celsjusza na zewnątrz
GE Appliances Prime + – minimalna temperatura pracy przy funkcji grzania to -15 stopni Celsjusza na zewnątrz
Panasonic Etherea Plus KIT-Z35XKE – minimalna temperatura pracy przy funkcji grzania to -15 stopni Celsjusza na zewnątrz
Jak widać według producentów ich urządzenia działają nawet w rzadko spotykanych w naszym klimacie temperaturach. Natomiast warto już przy -10 stopniach obserwować samą pracę klimatyzacji, jej wydajność oraz jeżeli to możliwe – jak wygląda agregat na zewnątrz. Jeżeli jest cały zamarznięty, na tacy ociekowej jest lód a odpływ skroplin jest zamarznięty to raczej odradzamy uruchamianie takiego urządzenia.
Podsumowując ogrzewanie czy dogrzewanie klimatyzacją jest na pewno skuteczne i względnie niedrogie. Pozwala w krótkim czasie zmienić temperaturę do takiej, która jest dla nas komfortowa. Jest estetyczne i proste w obsłudze. Oczywiście trzeba ponieść wydatek polegający na zakupie i montażu urządzenia zazwyczaj ok. kilku tysięcy złotych ale za to co najważniejsze otrzymujemy urządzenie całoroczne. Według opinii naszych klientów posiadanie klimatyzatora cieszy tak samo latem jak i wtedy gdy na dworze jest zdecydowanie chłodniej.
Na podstawie wywiadu czy odbytej wizji lokalnej dobieramy odpowiednie urządzenie i przedstawiamy klientom najlepsze rozwiązanie.