Program „Czyste Powietrze”, umożliwiający uzyskanie dofinansowania do wymiany pieców i docieplenia domów, działający od 2018 roku, został chwilowo wstrzymany, a Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza w nim wiele istotnych zmian.
Nabór nowych wniosków ruszy ponownie z dniem 31 marca 2025 r, lecz każdy, kto chce uzyskać wsparcie w ramach tego programu i zostać jego beneficjentem, powinien wcześniej zapoznać się z jego nowymi warunkami.
Czym jest program Czyste Powietrze?
Zanim zajmiemy się szerszym przedstawieniem zmian, warto wcześniej przypomnieć sobie, czym właściwie jest ten niezwykle popularny program, kto i w jakim celu go wprowadził. Rządowy program Czyste Powietrze uruchomiono we wrześniu 2018 roku, a podziałem przeznaczonych na niego środków miał się zająć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Najważniejszym celem programu było zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego i poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji do atmosfery związków powstałych w wyniku spalania w piecach niskiej jakości paliw kopalnych.
Odpowiadają one za zwiększenie ilości smogu, przede wszystkim w miastach, co niekorzystnie odbija się zdrowiu mieszkańców, prowadząc do wielu niebezpiecznych schorzeń, nie tylko astmy, ale i nowotworów układu oddechowego.
Dlaczego NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków?
Według pierwotnych założeń program miał działać aż do 2029 roku, jednak w listopadzie 2024 roku nabór nowych związków został chwilowo wstrzymany. Wzbudziło to oczywiście oburzenie osób ubiegających się o dofinansowanie do termomodernizacji, wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne, wymiany okien oraz montażu instalacji fotowoltaicznej.
Urzędnicy NFOŚiGW tłumaczą, że taka decyzja była w pełni uzasadniona, argumentowaną ją koniecznością uszczelnienia działającego dotychczas systemu, aby wyeliminować nadużycia, do których dochodziło na wielką skalę i powodowały one między innymi straty finansowe.
Oprócz tego zachodzi również konieczność reformy programu, a jedną z istotnych zmian jest to, że w nowej edycji nie przewidziano dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznych.
Jakie zmiany w programie planuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
Nowa odsłona programu rusza z końcem marca 2025 r i zaplanowano w niej wiele istotnych zmian, szczególnie z punktu widzenia osób, które chciałyby z niego skorzystać. W ramach programu wprowadzono szereg modyfikacji, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Do najważniejszych eksperci zaliczają:
Przejrzyste zasady w nowej odsłonie
Składając wniosek o dotację będzie można szybciej zapoznać się z obowiązującym regulaminem w nowej edycji programu Czyste Powietrze. Koniec z przebijaniem się przez skomplikowane paragrafy regulaminu programu, które tutaj zostały uproszczone tak, aby stały się zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych realizacją finansowanych w ten sposób inwestycji.
Nowe zasady składania wniosku
Samo składanie wniosków również będzie odbywać się w całkiem nowy sposób, w kilku kolejnych etapach:
- Rejestracja wniosku , który należy wypełnić online bezpośrednio na stronie internetowej programu, za pomocą tzw. GWD, czyli Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Trzeba podać w nim wszystkie szczegółowe dane planowanej inwestycji, między innymi rodzaj wymienianego urządzenia grzewczego, jakie program ma sfinansować, czy zakres prac termomodernizacyjnych.
- Dołączenie do wniosku wymaganych dokumentów, w tym aktu własności nieruchomości i potwierdzenie dochodów uzyskiwanych przez beneficjenta.
- Ocena wniosku przez upoważnionych do tego urzędników Wojewódzkiego Funduszu ochrony środowiska, a czas oczekiwania na odpowiedź może wynieść kilka tygodni lub więcej w przypadku, gdy zajdzie konieczność uzupełnienia złożonej dokumentacji.
- Podpisanie umowy, w której wyszczególniono wszystkie warunki, według których ma zostać zrealizowany projekt inwestycji.
- Złożenie wniosku o płatność, także z pomocą generatora online wniosków o płatność, lecz dopiero w momencie zgromadzenia całej dokumentacji potwierdzającej wykonanie zaplanowanej inwestycji.
Obowiązkowa termomodernizacja
Aby spełniać warunki do otrzymania dofinansowania z programu, beneficjenci będą musieli obowiązkowo dokonać modernizacji swojego domu jednorodzinnego. Powinna ona objąć ocieplenie ścian, izolację dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wszystko w celu wyeliminowania strat ciepła w danym budynku.
Dzięki temu będzie również możliwe podniesienie efektywności nowego, ekologicznego źródła ciepła, po usunięciu starego, nieekonomicznego pieca i ewentualnego kominka na paliwo stałe, pozwalającego uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie,.
Zobacz także: Pompy ciepła w Starachowicach
Aktualizacja Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM)
Stanowiąca pomoc dla wnioskodawców programu Czyste Powietrze, na której znajdują się urządzenia i materiały, dla których można uzyskać dofinansowanie. Muszą one spełniać surowe normy energetyczne i ekologiczne, co ma na celu odczuwalną poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez zmniejszenie emisji tlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery.
Program powróci 31 marca 2025 roku ze zaktualizowaną listą, z której zostaną usunięte wszystkie urządzenia niespełniające wyśrubowanych norm technicznych. Przykładowo dozwolone pompy ciepła będą musiały mieć parametry potwierdzone certyfikatami wystawianymi przez mające akredytacje laboratoria w krajach Unii Europejskiej lub z krajów EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Obowiązkowy audyt energetyczny
Kolejnym ważnym czynnikiem, dzięki któremu osoby zainteresowane możliwością dofinansowania mogą skorzystać z benefitów programu Czyste Powietrze na rok 2025, jest obowiązkowy audyt energetyczny.
Dzięki niemu można z dużą dokładnością określić zapotrzebowanie energetyczne danego budynku oraz dopasować do niego odpowiednie urządzenia grzewcze, oczywiście ujęte na liście ZUM. Umożliwi jednocześnie uzyskanie wyższej efektywności energetycznej z jednoczesnym obniżeniem kosztów eksploatacji.
Polecamy również ofertę Pomp ciepła w Kozienicach