Wiele osób z pewnością słyszało coraz częściej pojawiający się w mediach czy rozmowach termin rekuperacja i zastanawia się, co to jest, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie. Dlatego warto nieco więcej dowiedzieć się o systemach rekuperacji, jakie dają korzyści i czy nie zamontować ich w pomieszczeniach swojego domu lub firmy.
W jaki sposób definiuje się pojęcie rekuperacji?
Zanim zajmiemy się zaletami i zasadą działania rekuperacji, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym ona właściwie jest. Eksperci w tej dziedzinie definiują ją jako wydajny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Jego najważniejszym elementem jest rekuperator, czyli tzw. centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, urządzenie zasilane energią elektryczną, którą, w celu oszczędności, można produkować z pomocą instalacji fotowoltaicznej zamontowanej np. na dachu danego budynku.
Wewnątrz rekuperatora znajduje się wymiennik ciepła, jeden z trzech najczęściej używanych rodzajów, krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy. Właściwy wybór ma decydujący wpływ na uzyskanie optymalnych parametrów odzysku ciepła, a najczęściej stosowany jest wymiennik przeciwprądowy. Pozostałe części, przeważnie wchodzące w skład rekuperatora, to:
- dwa wentylatory, zazwyczaj najbardziej energooszczędne stałoprądowe, minimalizujące zużycie energii;
- system sterujący pracą urządzenia, prosty, wręcz intuicyjny w obsłudze;
- system odpowiedzialny za dystrybucję powietrza;
- tłumiki obniżające poziom generowanego hałasu;
- solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć obudowa, gwarantująca pełne bezpieczeństwo użycia np. rekuperatora ściennego;
- efektywne filtry pozwalające skutecznie oczyścić i poprawić jakość powietrza w Twoim domu;
- dodatkowe elementy mogące podnieść komfort użytkowania, np. system przeciwdziałający zamrażaniu kanałów wentylacyjnych.
Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?
Kolejną ważną kwestią, z którą należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu rekuperacji, jest jej zasada działania. Odpowiadając na często zadawane pytanie, jak działa rekuperator, można powiedzieć, że nie jest to skomplikowany proces.
Przypomina nieco działanie klimatyzacji, tak samo podnosząc komfort użytkowania domu czy siedziby firmy. Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, której działanie opiera się na wymuszonym ruchu powietrza, dokonującej wymiany powietrza na świeże.
Jest ono zasysane z wnętrza budynku, trafiając następnie na jedną stronę zainstalowanego wymiennika ciepła w rekuperatorze, a w tym samym czasie świeże powietrze z atmosfery dochodzi do jego drugiej strony. Co najważniejsze oba strumienie z żadnym momencie nie mieszają się ze sobą, dochodzi jednak pomiędzy nimi do intensywnej wymiany ciepła.
Ogrzany strumień trafia z powrotem do wnętrza budynku i cały proces powtarza się od nowa. Obywa się to przy minimalnych stratach ciepła, w pomieszczeniu wzrasta jednocześnie temperatura powietrza, które jest też dodatkowo filtrowane. Jeszcze więcej zyskamy, kiedy rekuperator zostaje połączony z gruntowym wymiennikiem ciepła, dzięki czemu zwiększy się jakość wentylacji w domu, powietrza nawiewanego do wnętrza budynku.
Sprawdź także: Pompy ciepła w Grójcu
Które korzyści wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto podkreślić?
W większości budynków spotykamy przeważnie zamontowane systemy wentylacji grawitacyjnej, które po prostu nie są tak wydajne, jak rekuperacja, wymuszająca przepływ powietrza. Odpowiedni rekuperator, wyposażony w elektroniczne sterowanie, może stać się istotnym elementem tzw. domu inteligentnego.
Dzięki rekuperacji będziemy mieli zapewniony stały dopływ dużej ilości powietrza, świeżego, w zimie podgrzanego i oczyszczonego ze szkodliwych zanieczyszczeń. Może ona stanowić jednocześnie korzystne uzupełnienie używanego systemu grzewczego, a ciepłe powietrze z wentylacji jest w stanie skutecznie podnieść temperaturę w danym pomieszczeniu.
Duże korzyści z ich montażu odniosą alergicy, którzy będą wreszcie mogli oddychać czystym powietrzem, przepuszczonym przez różne rodzaje filtrów, np. węglowych, eliminujących zagrażające zdrowiu alergeny, w tym roztocza i grzyby. Możliwy jest też montaż czujników wykrywających wysokie stężenie tlenku węgla i jonizatorów powietrza.
Zobacz również: Fotowoltaika dla Domów
Jak prawidłowo zamontować i eksploatować rekuperator?
Jeśli zdecydujecie się na rekuperator, to należy go montować w odpowiednio dobranym pomieszczeniu, koniecznie suchym, w którym panuje dodatnia temperatura. Trzeba także zadbać o wolną przestrzeń, dostęp serwisowy do urządzenia, potrzebny nie tylko do wykonania niezbędnych prac montażowych, ale i prac serwisowych. Musi również być dojście do wymiennika ciepła w razie jakiejś awarii lub przeglądu technicznego, konieczny też będzie dostęp ze strony kanałów wentylacyjnych.
Jeśli zaś chodzi o zasady eksploatacji rekuperatora, to należy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie filtrów oczyszczających powietrze w domu. Nie wolno jednocześnie samemu usuwać ewentualnych awarii, lecz zlecić to wyspecjalizowanej w tym firmie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Czy rekuperacja się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna, zdecydowanie tak. Nie da się zaprzeczyć, że spora część ciepła dostarczanego do wnętrz wraz z ogrzewaniem po prostu z niego ucieka, nawet około 60%. Może to narażać nas na poważne straty finansowe, odczuwalny wzrost płaconych rachunków, comiesięcznych kosztów ogrzewania domu. Właśnie dlatego warto zainstalować w domu rekuperator, najlepiej uwzględniając jego montaż już na etapie projektowania i budowy domu.
Dzięki temu uda się odzyskać sporą część traconego ciepła, eksperci w tej dziedzinie szacują zredukowanie tzw. strat wentylacyjnych nawet o 70-90 procent. Koszty zakupu rekuperacji zwrócą się bardzo szybko, sprawdzi się lepiej niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, a my będziemy mogli cieszyć się z dopływu czystego, świeżego powietrza do wnętrza domu.