Rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych nie da się zaprzeczyć, dlatego widzimy je na coraz większej ilości budynków i to nie tylko mieszkalnych. Produkcja energii elektrycznej z promieni słonecznych ma wiele zalet, pozwalając między innymi obniżyć wysokość płaconych rachunków za prąd.
Jeśli jednak panele PV mają uzyskać wysoką wydajność, to jednym z ważnych aspektów ich eksploatacji jest odpowiedni, zgodny z zaleceniami ekspertów, montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie albo paneli fotowoltaicznych na dachu.
O czym należy pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych?
Właściwego sposobu montażu zakupionej instalacji PV w wymienionych wyżej miejscach, w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Decyduje to o efektywności działania oraz produkcji prądu na poziomie zgodnym z oczekiwaniami użytkownika.
Zależy od tego również bezpieczeństwo instalacji, minimalizacja ryzyka różnych zagrożeń, przede wszystkim pożaru, który często jest wynikiem niewłaściwego wykonania niezbędnych prac montażowych. Dlatego przed ich rozpoczęciem należy uwzględnić wiele istotnych czynników, w tym:
- położenie paneli względem słońca, wybór właściwej strony świata, w którą mają być skierowane moduły fotowoltaiczne, najlepiej dobrze nasłonecznioną, południową lub południowo-wschodnią;
- kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, dotyczący zarówno fotowoltaiki na dachu, jak i na gruncie, a optymalny to 35 stopni względem powierzchni ziemi;
- właściwą cyrkulację powietrza wokół paneli, co zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu się, zmniejszając jednocześnie ryzyko pożaru;
- brak zacienienia paneli słonecznych, dlatego należy je montować w miejscach, gdzie nie sięga cień budynków, także z sąsiedniej posesji, oraz rosnących w pobliżu drzew, a czy istnieją takie warunki, należy sprawdzić wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem montażu modułów.
Polecamy również: Fotowoltaika w Kozienicach
Komu powinno się zlecić montaż fotowoltaiki?
Zdecydowanie nie warto decydować się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, czy na gruncie. Wymagana jest do tego duża wiedza w tej dziedzinie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, co gwarantuje uzyskanie maksymalnej efektywności paneli PV.
Dlatego decydując się na montaż paneli lepiej skorzystać z pomocy ekspertów, których pomoc z pewnością oferuje firma, gdzie dokonujemy zakupu paneli wraz z niezbędnym osprzętem, okablowaniem, falownikami, optymalizatorami mocy czy magazynami energii. Specjaliści dokonujący montażu instalacji PV muszą również legitymować się ukończonymi szkoleniami i stosownymi uprawnieniami, takimi jak certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego oraz uprawnienia SEP.
Jakie są sposoby montażu paneli fotowoltaicznych?
Istnieją różne sposoby montażu, a wybrany system bezwzględnie musi być dopasowany do rodzaju instalacji i jednocześnie zgodny ze wszystkimi obowiązującym w tej kwestii przepisami. Metody mocowania paneli fotowoltaicznych różnicujemy przede wszystkim w zależności od miejsca, w którym zostaną zamontowane i możemy w takim przypadku wyróżnić:
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
Dach to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na instalacje słoneczne wraz z osprzętem, a eksperci dokonują montażu zarówno paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, jak i skośnym, na domach jednorodzinnych i pozostałych budynkach użytkowych.
W przypadku montażu paneli na dachu płaskim konieczne jest zastosowanie odpowiedniego stelaża umożliwiającego ustawienie paneli względem słońca, specjalnej metalowej konstrukcji z profili aluminiowych. Można ją zamontować do różnego rodzaju pokryć, w tym do dachu z blachy trapezowej, czy popularnej blachodachówki.
Odbywa się to przeważnie z pomocą śrub bezpośrednio wkręcanych w pokrycie dachowe, mocujących szyny pod moduły słoneczne. Innym sposobem, zdecydowanie mniej inwazyjnym, jest obciążenie systemu montażowego betonowymi bloczkami utrzymującymi go na miejscu.
Dowiedz się więcej o montażu Fotowoltaiki w Kielcach
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym
Montaż instalacji na dachu skośnym także opiera się na zastosowaniu lekkiego stelaża w postaci szyn przykręcanych do blachodachówki śrubami z podłożoną pod nimi gumową uszczelką, możliwy jest również montaż do dachówek ceramicznych.
Uszczelka przeciwdziała przedostawaniu się wody pod powierzchnię dachową, a kąt nachylenia paneli jest w tym przypadku równy kątowi nachylenia dachu. Można również zdemontować blachy czy dachówki w miejscu instalacji paneli, lecz jest to rzadziej stosowane rozwiązanie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Zupełnie inaczej wygląda montaż fotowoltaiki na gruncie, do którego zalet można między innymi zaliczyć łatwy dostęp do paneli w sytuacji, gdy trzeba przeprowadzić prace serwisowe lub okresowy przegląd techniczny. Montaż na gruncie wymaga przede wszystkim wygospodarowania odpowiedniej powierzchni na działce.
Trzeba też przy tym uwzględnić przedstawione wyżej czynniki warunkujące poprawną pracę i wydajność produkcji energii z takiej instalacji oraz sprawdzić, czy grunt jest odpowiednio twardy i wytrzyma ciężar stelaża i zamocowanych na nim paneli.
Dopiero wtedy można przystąpić do postawienia konstrukcji pod całą instalację PV, koniecznie na fundamencie lub betonowych słupkach wpuszczonych w ziemię. Jest to niezbędne, aby zapewnić stabilność i zapobiec osiadaniu stelażu w gruncie.
Warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich przewodów, przede wszystkim przed niszczącym wpływem wilgoci i koniecznie poprowadzić 50-100 cm pod ziemią, co ochroni je jednocześnie przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Zobacz także: dotacje na Pompy Ciepła